Taha İlbak

Ürün fotoğrafını telefonla çekebilirmiyim? Fotoğrafların kalitesi neden önemli? Ürün fotoğrafçılığı için gerekli malzemeler neler?

Merhabalar, öncelikle ürün fotoğrafçılığında önemli olan hangi platform için ne tarz bir ürün çekeceğinizdir. Ürün fotoğrafı çekerken ilk başta konsepte karar vermelisiniz. Eğer e-ticaret platformları için çekim yapıyorsanız platformda sizin kategorinizde ürün yüklemiş olan mağazaları inceleyebilirsiniz.

Beyaz fon üzerinde, manken-model kullanarak ya da sadece ürünü hazırladığınız bir ortamda çekebilirsiniz. Kullanacağınız yere göre kare veya dikdörtgen biçiminde çekiminizi yapmanız daha sonra bilgisayar başında edit için geçirilecek süreyi kısaltmanızı sağlar.

Konsepte ve çekim boyutuna karar verdikten sonra çekim için bir tripod kullanmanız gerekir.

Teknik gereklilikler:

  1. Fotoğraf makinesi yada kaliteli kamerası olan bir telefon.
  2. Tripod. Sabitlediğinizde hareket etmeyecek bir tripodunuz olması gerekir. Ucuz plastik tripodlarda en ufak hareketinizde açı bozulur. Ortalama 600tl ve üzeri alüminyum tripodları tercih etmeye çalışın.
  3. Işık. Küçük bir alanda çekim yapıyorsanız tek ışıkla ortamı aydınlatabilirsiniz. Fakat büyük ürün veya büyük ortamda çekim yapıyorsanız birden fazla ışıda ihtiyacınız olabilir. Işıkların önünde yumuşatıcı yoksa softbox yada benzeri bir yumuşatıcı ile ışığı yumuşatmanız gerekir.
  4. Işık tripodu. Işıklarınızı veya ışığınızı sabitlemek için kullanacağınız, ortama uygun yüksekliğe yükselebilen bir ışık tripoduna ihtiyacınız olacak.
  5. Fon. Çekimde eğer ortamı kullanmayacaksanız konseptinize uygun fon karton yada fon süngerlere ihtiyacınız olacak. Eğer beyaz fon ile çekim yapacaksanız sonsuz fon için alternatif çekim fon yöntemleri vardır (ürün çekim çadırı, ürün çekim masası, fon standı, fon karton, rulo, tekerlekli ayaklı fon standı) onları temin edebilirsiniz.
  6. Dekor. Ürün konsepti için gerekli malzemeler. Konseptinizi hazırlamak için örneğin tabak çekimi yapacaksanız; tabağın içine koyacağınız gıdalar, yanına koyacağınız çatal, kaşık, masaörtüsü gibi ürünleri tedarik etmeniz gerekir.
  7. Ekstra ihtiyac duyacağınız bir monitor kullanabilirsiniz. Çektiğiniz görüntülerde netliği görmek ve konsepti daha büyük ekranda görmek için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir